Nie każdy musi być mistrzem, jeżeli chodzi o język angielski, dlatego często na egzamin maturalny wybierany jest język niemiecki. Dodatkowo zdarzają się sytuacje, w których musimy zdawać język niemiecki na poziomie zaawansowanym, ponieważ chcemy zdawać egzamin, gdzie potrzebny jest nam drugi język. Jednak matura niemiecki nie musi być wcale trudna.

Jakie książki są niezbędne do nauki do matury z języka niemieckiego?

Repetytorium leksykalne i zarazem tematyczne do nauki języka niemieckiego wydaje się niezbędne. Korzystamy z tej publikacji w rozsądnym czasie. Teraz jednak, przygotowując się do matury, warto łączyć kilka podręczników jednocześnie, dlatego słownictwo z tej książki warto przerabiać w ciągu miesiąca. Co się nam spodoba w takiej książce? Na pewno poszczególne teksty! Używamy tekstów do kontroli, aby utrwalić słownictwo i struktury gramatyczne. Dzięki temu, że są one na różne tematy, trenujemy czytanie ze zrozumieniem. Każdy zdaje sobie sprawę, że jest to prawdopodobnie podstawowa umiejętność sprawdzana na odrębnym egzaminie maturalnym.

Jak powinna wyglądać dobra książka do nauki gramatyki?

Książka zawiera przegląd gramatyki danego języka niemieckiego wraz z ćwiczeniami, które sprawdzają opanowanie całego bieżącego materiału. Jest to świetny sposób na samodzielne opanowanie wszystkiego w domu, ponieważ na końcu publikacji znajdują się odpowiedzi do zadań, a także tabele dotyczące nietypowych czasowników. Wydaje się to konieczne, jeżeli chcemy, aby matura niemiecki poszła nam dobrze. Możemy także skorzystać z książki pt. “Gramatyka obrazkowa w języku niemieckim”. To świetna powtórka z gramatyki dla wzrokowców. Ten podręcznik przydaje się do przedstawienia niektórych zależności w prostszy sposób niż słownie. Ułatwia to naukę i dzięki temu wszyscy nie męczymy się z nauką dość prostych zagadnień, które często trudno przedstawić tylko za pomocą słów.

Z jakich książek warto się uczyć składni niemieckiej?

Dobre repetytorium podzielone jest na poszczególne części mowy. Co tydzień możemy wybierać część, na której musimy się skupić najbardziej. W miarę możliwości staramy się również zrealizować pozostałą część zagadnień. Gramatyka jest przedstawiona w sposób szczególnie prosty, a za pomocą ćwiczeń jesteśmy w stanie sprawdzić, czy opanowaliśmy wszystkie poszczególne zagadnienia. Jest to o tyle przydatne, że na egzaminach maturalnych często można spotkać się z podchwytliwymi pytaniami.